پول های کوچک، مخاطبان زیاد

پول های کوچک، مخاطبان زیاد

( معرفی شیوه ای جدید از جذب سرماه برای تولید فیلم تان/ کرود فاندینگ چیست؟ )

 در بازار پر رقابت سینمای مستند در دنیا برای جذب پول و سرمایه شیوه های مختلفی از پیدا کردن سرمایه گذاران خصوصی، جلب حمایت موسساتی که موضوع فیلمتان می تواند برایشان جذاب باشد،گرفته تا فستیوال ها و تلویزیون هایی که هر ساله مبلغ مشخصی را به عنوان جایزه نقدی و حمایت مالی (Fund) به فیلم هایی که در مرحله طرح، تولید یا بعد از تولید هستند می دهند. اما شیوه جذاب دیگری که در دهه اخیر تهیه کننده ها و فیلمسازان به ویژه مستند  از طریق آن شروع به جذب سرمایه برای فیلم هایشان می کنند، دیگر نه پر کردن فرم های فاند های مختلف است بلکه شیوه جدیدی از جذب سرمایه است به نام Crowdfunding[1].

هر کسی با هر ایده ای که دارد می تواند کمپینی برای فیلمش درست کند و آن را در یکی از سایت هایی که برای Crowdfunding طراحی شده اند آپلود کند. و از این طریق با شبکه گسترده ای از مردم مرتبط می شوید که هر کسی از یک دلار تا هزاران دلار می تواند به پروژه شما کمک کند. معمولا این کمپین ها سقف زمانی دارند و عموما ۶ ماهه هستند و شما  می توانید بعد از ۶ ماه دوباره برای ۶ ماه دیگر کمپین خود را شروع کنید. این شیوه ای است که شاید سال هاست که در ایران هم جسته گریخته در میان مستندسازان مطرح می شود، راه انداختن صندوق حمایتی که هر کسی بسته به توانش و علاقه اش پول وارد صندوق کند و در نهایت بخشی از بودجه یک فیلم تامین شود هر چند کم. اما این ایده بیشتر شبیه الگوی حمایت های مالی ( Fund ) است که در همه جای دنیا از طرف فستیوال ها و گاهی موسسات فیلم ارائه می شود.

تفاوت Crowdfunding با آنچه به اسم فاند در دنیا مرسوم است در این است که شما اگر خوب پروژه تان را ارائه دهید حتما موفق خواهید شد و دیگر نیازی نیست ماه ها در انتظار نتایج فاندهایی بمانید که برایشان ثبت نام کرده اید. در این فضا دوستان شما، اعضای خانواده تان و هر فردی در هر کجای دنیا که ایده و موضوع فیلم شما برایش جذاب باشد می تواند بخشی از بودجه فیلم تان را تامین کند. عموما چون چرخش پول در Crowdfunding ها از طریق کارت های اعتباری بین المللی است کار را برای ما به عنوان مستندسازان ایرانی کمی سخت تر می کند.

فیلم های مستندی مطرحی در دنیا از این شیوه جذب سرمایه برای تکمیل فیلمشان کمک گرفتند. یکی از این فیلم ها ، فیلم مستند « ما بی شماریم »[۲] است که توسط یک تهیه کننده و کارگردان ایرانی تهیه شده است اما فیلم تولید کشور انگلستان است. این فیلم درباره اعتراضاتی است که در سرتاسر دنیا علیه جنگ آمریکا در عراق شکل گرفت و در کل مسیر پروژه یکی از راه هایی که برای جذب سرمایه انتخاب کرده بودند، جمع کردن پول از طریق Crowdfunding بود.

من هم نزدیک به سه سال است که در گیر فیلم مستند جدیدم هستم و بعد از اینکه از طریق تعداد محدود تهیه کننده های داخل ایران نتوانستم به نتیجه برسم یکی از راه های اصلی برای جذب پول برای فیلمم در کناراقدام برای فاندهای مختلف و ارائه پروژه ام در فروم های مختلف را راه اندازی کمپینی برای فیلمم در یکی از فضاهای Crowdfunding موجود دیدم. این شکل تامین بودجه آنقدر هیجان انگیز و جذاب هست که ضمن اینکه به شما در جمع کردن پول برای فیلمتان کمک می کند ، مدام سوال های جدیدی را برای جلو بردن فیلمتان در مراحل مختلف پیش روی شما می گذارد که به پرورش ایده تان کمک می کند و همچنین می توانید تعداد زیادی مخاطب در جاهای مختلف دنیا برای فیلمتان پیدا می کنید که برای دیدن فیلم شما لحظه شماری می کنند و افراد بیشتری را از آشنایان و دوستانشان را به حمایت از فیلمتان تشویق می کنند که سرمایه بزرگی برای یک فیلم محسوب می شود. به تازگی وبسایت « حامی جو »[۳] بر اساس نمونه های خارجی آن در ایران برای حمایت از پروژه های مربوط به فیلم . همچنین موسیقی راه افتاده است. که خوشبختانه من هم پروژه جدیدم را در این وبسایت برای جلب حمایت مادی معرفی کردم. در صورت موفق شدن کمپین ها در این وبسایت اتفاق شگفت انگیزی در خصوص تولید فیلم مستقل در ایران را شاهد خواهیم بود.

در حال حاضر چند سایت مطرح در دنیا هستند که بر اساس Crowdfunding کار می کنند. نظیر KickStarter , IndieGoGo و CineCrowd. یکی از بزرگ ترین و مطرح ترین آن ها « Indie GoGo »[۴] است. دانئا رینگلمن[۵]، یکی از پایه گذاران این وبسایت است که کارول لی دین[۶] برای کتابش « هنر جذب سرمایه برای فیلم » [۷]با او مصاحبه ای درباره ساز و کار این وبسایت انجام داده است.

IndieGoGo چیست؟ و چه می کند؟

IndieGoGo ( IGG) بزرگترین فضای باز برای جذب سرمایه در دنیاست. و به هر کسی در هر کجای دنیا کمک می کند تا برای ایده ای که در ذهن دارداز طریق مردم پول جمع کند. از زمان راه افتادن این فضا در سال ۲۰۰۸ ، ما میلیون ها دلار را در ۱۷۰ کشور و بین بیش از ۳۰۰۰۰ کمپین مختلف پخش کرده ایم.

Crowdfunding یعنی اینکه افراد زیادی یک ایده بزرگ را با بودجه های شخصی شان حمایت می کنند. به جای اینکه نیازی باشد که در صف طولانی منتظران وام های بانکی بمانید یا انواع و اقسام فرم های ثبت نام فاند ها را پر کنید، Crowdfunding یک راه سریع و جذاب برای جمع کردن پول برای ایده تان هست.

ایده گرفتن پول از دوستان و خانواده تان برای به سرانجام رساندن فیلمی که در ذهن دارید، ایده اصلی شکل گیری Crowdfunding ها بوده و دلیل اینکه این شیوه جذب پول امروز اینقدر موفق هست همسو شدن آن با اتفاقات و گرایشات جدیدی است که روزانه در دنیا در حال وقوع است. هرگز آسان نیست که با افراد زیادی از طریق فیسبوک یا توییتر در ارتباط باشید و از آنها بخواهید که فیلم شما را از نظر مالی حمایت کنند. ولی حالا از طریق این فضاها شما می توانید۲۴ ساعت شبانه روز، هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال با همه دنیا در ارتباط باشید و همه این ها در یک فضای پویا و پر بازده اتفاق می افتد.

فضای IndieGoGo افراد را از دنبال کردن شیوه سنتی « خودت انجامش بده » برای جذب سرمایه به سمت شیوه « با دیگران انجامش بده » تشویق می کند. این شیوه با حمایت دوستان و خانواده و نزدیکانتان شروع می شود و خیلی سریع افراد زیادی وارد آن می شوند. و نتیجه می تواند خیلی سریع و پر بار اتفاق بیفتد.

 

 فیلمسازها چطور از طریق Crowdfunding  می توانند پول به دست بیاورند؟

مهم ترین چیز در Crowdfunding این هست که شما خواسته و اراده شفافی برای انجام کاری داشته باشید. که این اراده برای انجام کاری همان به دست آوردن پول است. چقدر پول احتیاج دارید؟ و برای چه هدفی به این پول نیاز دارید؟ افراد از سرمایه گذاری روی این پروژه و حمایت آن چه چیزی به دست می آورند؟ ضمن اینکه منفعت های دیگری هم می تواند برایتان داشته باشد، که شامل اعتبار بخشیدن به ایده تان ، تضمین بازار آن و پخش پروژه تان می شود.  ضمن اینکه در این بین شما لیست بی نظیری از ایمیل آدرس ها و اطلاعات دیگری که لازم دارید از افراد دور تا دور دنیا به دست می آورید.

چه کسانی از IndieGoGo استفاده می کنند؟

هرکسی در هر جای دنیا می تواند از ما استفاده کند. کمپین های مختلفی می توانند در فضای IndieGoGo شکل بگیرند از فیلم ، موسیقی و تئاتر تا اجرای یک برنامه زنده یا ساخت یک مدرسه. IGG بزرگ ترین فضای باز جذب سرمایه و بودجه  در دنیاست که هر ایده ای می تواند در آن پذیرفته شود.

دانئا، چند درصد از فیلم ها در رسیدن به هدفشان در این فضا موفق می شوند؟

ما به شما اجازه می دهیم که از این فضا برای جذب سرمایه و پول استفاده کنید چه به هدفتان برسید چه نه . ما هرگز درباره اینکه چه کسی اینجا به هدفش رسید صحبت نمی کنیم. و به همین دلیل من آمار دقیق از فیلم هایی که توانستند به هدفشان برسند و به سرانجام برسند ندارم. آنچه که مهم است این است که افراد دارند از اینجا پول در می آورند. هزاران کمپینی که در این فضا هستند دارند برای به سرانجام رساندن هدف هایی که دارند، پول جذب می کنند. مهم ترین چیزها در این میان این است که باید خیلی فعال باشید، ارایه جذابی از پروژه تان داشته باشید و مخاطبانی را پیدا کنید که برایشان حمایت از کار شما اهمیت دارد . چالشی که اکثر کمپین ها با آن مواجه هستند این است که فکر می کنند همین که کمپین خودشان را راه بیندازند کافی است و بعد سرمایه گذاران با سر خواهند آمد. اما اینطور نیست هر چه تلاش بیشتری در جهت معرفی کاری که دارید انجام می دهید بکنید از این طرف هم IGG خیلی بیشتر شما را حمایت خواهد کرد.

موفقیت یک کمپین را چکونه ارزیابی می کنید؟ از نظرتان چه جور کمپینی در این فضا موفق است؟

ما معتقدیم موفقیت از راه های مختلفی به دست می آید. شما لزوما نباید همه بودجه فیلم تان را در همان قدم اول به دست آورید. چون ما می دانیم که فیلم سازی و جذب سرمایه و پول برای ساختن آن، زمان خیلی خیلی زیادی احتیاج دارد. ما می دانیم که شما در صورتی می توانید پول بیشتری به دست آورید که زمان بگذارید و دامنه مخاطبانتان را گسترده تر کنید. و یکی از دلایلی که ما کمپین های چندمنظوره را فعال می کنیم همین است و همچنین ما این امکان را به شما می دهیم که پول به دست بیاورید چون می دانیم اگرچه هم کاملا به هدفتان نرسید معنی اش این نیست که خسته می شوید و دست از پروژه تان می کشید. شما همیشه می توانید دور جدیدی از جذب سرمایه را از طریق کمپین بعدی تان داشته باشید. می توانید همزمان هم  کار کنید و هم مخاطبانتان را گسترش دهید.

چه پیشنهادها و راهکارهایی شما به فیلمسازها می دهید برای موفقیت در فضای  Crowdfunding ؟

ما به افراد ۳ تا نکته کلیدی برای موفقیت می گوییم، ارائه خوب، فعال بودن و داشتن یک گروه حامی. منظورم از ارائه خوب این هست که تا جایی که می توانید قصه تان را مال خود کنید. ما بفهمیم چرا شما دارید روی این پروژه کار می کنید؟ تاثیر پروژه شما روی افراد چیست؟ آیا تاثیر گذار است؟ در حقیقت شما پروژه واقعی تان و قصه فیلمتان را ارائه نمی دهید، شما می گویید چرا شما بهترین فرد برای انجام این پروژه هستید، چرا شما دارید روی این فیلم و این موضوع کار می کنید؟ و چرا این فیلم اینقدر مهم است. ما می دانیم که آدم ها به آدم ها پول می دهند و کمک می کنند و نه فقط به ایده ها. بنابراین اگر شما فقط ایده تان را معرفی کنید و خودتان را معرفی نکنید، احتمالا موفقیت چندانی در این فضا نخواهید داشت. کمپین های موفق آن هایی هستند که اغلب تریلرهایی با حضور کارگردان یا تهیه کننده می سازند و تنها تریلر فیلمشان را ارائه نمی دهند.

دومین نکته کلیدی، فعال بودن شماست یعنی اینکه شما باید همیشه در دسترس باشید و پروژه تان را با افرادی که می خواهند چیز بیشتری از شما و ایده تان بدانند به اشتراک بگذارید. عموما این افراد بلاگرها، مدیران موسسات مختلف، لیدرهای گروه های شبکه های اجتماعی و یا افرادی هستند که به ایده و پروژه شما علافه مند شده اند. شما باید بتوانید مکان هایی که این افراد درباره موضوعاتی صحبت می کنند که به پروژه شما مرتبط است پیدا کنید. به خاطر اینکه وقتی شما پروژه تان را میان افرادی مطرح می کنید که موضوعات فیلم شما موضوع صحبت های آن هاست خیلی سریع تر به موفقیت می رسید.

شیوه IndieGoGo  برای پرداخت پول به کمپین ها چگونه است؟

اگر از طریق PayPal[8] پول جمع آوری کنند که می توانند پولشان را خیلی سریع بردارند. اگر از طریق کارت های اعتباری پول جمع آوری کنند می توانند در پایان کمپین شان پولی را که به دست آورده اند بگیرند.

فیلمسازی به من گفت که دلیل موفقیت آن ها در IndieGoGo این بوده که توانستند به ایمیل لیست IndieGoGo وارد بشوند. ملاک دسترسی به ایمیل لیست شما چیست؟

قصد ما این است که یک فضای دموکراتیک شکل بدهیم و دسترسی همه افراد به ابزارهای مشابه را برای رسیدن به موفقیت فراهم کنیم. و به همین دلیل است که ما خودمان کمپین ها را اجرا و مدیریت نمی کنیم و هر کسی می تواند وارد این فضا شود. ما همچنین به کمپین هایی که فعال هستند و تلاش زیادی جهت جذب مخاطب می کنند جایزه می دهیم. هر کمپینی یک فاکتور GoGo دارد که به شکل یک الگوریتم است که روزانه به روز رسانی می شود و میزان فعالیت یک کمپین را مشخص می کند. این فاکتورها شامل آنچه که صاحب کمپین به دست می آورد، میزان به روز رسانی و اطلاع رسانی آن می شود به اضافه اینکه چقدر گروه های حامی آن کمپین فعال هستند یعنی  چه تعداد کامنت می گذارند و چقدرکمپین مورد نظرشان را در فضاهای مجازی به اشتراک می گذارند. هر کمپینی که بتواند بلاترین تعداد این فاکتورها را به دست بیاورد را در خبرنامه مان ، صفحه اصلی سایت ، کنفرانس های مطبوعاتی و هر جای دیگری که بتوانیم معرفی می کنیم و نمایش می دهیم.

میانگین حمایت مالی از طرف مردم  از کمپین ها در IndieGoGo چقدر است؟

کمترین حمایت مالی ۰ دلار بوده و بیشترین ۱۰ هزار دلار اما میانگین حمایت مالی افراد از هر کمپینی تقریبا ۷۹ دلار است.

فکر می کنید دلیل اینکه IndieGoGo اینقدر سریع رشد کرد چه بود؟

جمع کردن پول از این راه خیلی هیجان انگیزتر از قبل شده است. Crowdfunding استخری از پول و سرمایه هست از طرف کسانی که علاقه مند به ساخته شدن یک فیلم و یا به سرانجام رسیدن یک پروژه هستند. همه آن چیزی که شما به عنوان فیلمساز در این راه احتیاج دارید این هست که ایده تان را مال خودتان کنید و قصه خودتان را تعریف کنید. ما سعی می کنیم این پروسه را کارآمدتر کنیم و برای اینکه افراد بیشتری بتوانند به آن وارد شوند آن را آسان تر کنیم. و برای همین است که می گوییم ما کمک می کنیم افراد پول بیشتری را سریعتر و از تعداد زیادتری از آدم ها به دست بیاورند. . رشد سریع ما به خاطر این شیوه کارمان بوده است. مردم داستان هایشان را با افراد دیگری به اشتراک می گذارند. در هر کجای دنیا مردم دوست دارند وارد ایده هایی بشوند که برایشان جذاب است. ما فقط این را برای هر دو طرف سکه آسان تر کردیم که به هم برسند.

من معتقدم که Crowdfunding آنلاین به آن ها کمک می کند که  خیلی زودتر از اتمام فیلم،بازاری برای آن فراهم کنند.

درست است، منفعت اصلی در این شیوه ضمانت بازار فیلم شماست. وقتی مردم با پولشان رای می دهند آن ها دارند ایده شما را تضمین می کنند و می گویند « واقعا دلم می خواد این فیلم را ببینم. بهم بگو کی آماده نمایش میشه» شما اطلاعاتی بهتر از این نمی توانید به دست بیاورید. این در واقع کمک می کند موسسات سرمایه گذار دیگری مثل پخش کننده ها و بانک ها هم تحت تاثیر نتیجه ای بشوند که شما به دست آوردید.

چون پخش کننده ها می خواهند آمار مخاطبان فیلمتان را بدانند. و ببینند این فیلم چه بازاری در انتظارش است.

بله، شما می توانید به آن ها نشان دهید که مخاطب دارید و می توانید به آن ها آمار بدهید. منفعت دیگری که این شیوه دارد آن شرکایی است که شما برای فیلمتان به دست می آورید. در شیوه های کلاسیک و در دهه های اول ظهور سینما، فیلمسازها به اتاق تاریک خودشان می رفتند، فیلمشان را می ساختند و در تمام پروسه ساخت فیلم با هیچ کسی درباره آن حرفی نمی زدند و بعد یکهو از پشت پرده بیرون می آمند و می گفتند : « فیلمم تمام شد،  بیاین و آن را ببینید » خب معلوم است که در آن شکل فیلمسازی آن ها خیلی به پخش کننده وابسته بودند چون کسی تا پیش از تمام شدن فیلمشان چیزی درباره فیلم آن ها نمی داند. اما  وقتی شما روند تولید فیلم تان را به عنوان ابزاری برای نمایش و پخش آن در نظر می گیرید و داستان هایتان را با دیگران به اشتراک می گذارید و روزانه آن را در بلاگ فیلمتان مطرح می کنید، به مردم این امکان را می دهید که آهسته آهسته وارد دنیای فیلمتان بشوند و این  به طرز باورنکردنی هیجان انگیز است.

 

 
[۱] شیوه ای از تامین بودجه عموما یک پروژه هنری مثل موسیقی، تئاتر و فیلم که بر اساس منطق جمع کردن پول های کم از گروه گسترده ای از مردم شکل گرفته است و عموما از طریق اینترنت انجام می شود.

[۲] We Are Many، کارگردان : امیر امیرانی، تهیه کننده: تقی امیرانی و امیر امیرانی، تولید ۲۰۱۴ ، انگلستان، ۱۰۴ دقیقه

[۴] www.indiegogo.com

[۵] Danea Ringelmann

[۶] Carole Lee Dean

[۷] The Art of Film Funding

[۸] یک سیستم شبکه پرداخت و انتقال پول آنلاین است که به دارنده کارت های اعتباری بین المللی این امکان را می دهد از طریق اینترنت و به صورت آنلاین پول خود را دریافت یا پرداخت کنند. 

Share

ارسال نظر

Copyright © 2017 vamostanad.com. S. Zebardast made it.

PHVsPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hYm91dF9idXR0b248L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hYm91dF9oZWFkZXI8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hYm91dF9waG90bzwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2Fib3V0X3RleHQ8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hZF8zMDBfYWRzZW5zZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkXzMwMF9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIGh0dHA6Ly93d3cud29vdGhlbWVzLmNvbS9hZHMvMzAweDI1MGEuanBnPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYWRfMzAwX3VybDwvc3Ryb25nPiAtIGh0dHA6Ly93d3cud29vdGhlbWVzLmNvbTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX2NvbnRlbnQ8L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX2NvbnRlbnRfYWRzZW5zZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX2NvbnRlbnRfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSBodHRwOi8vd3d3Lndvb3RoZW1lcy5jb20vYWRzLzcyOHg5MGEuanBnPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYWRfY29udGVudF91cmw8L3N0cm9uZz4gLSBodHRwOi8vd3d3Lndvb3RoZW1lcy5jb208L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hZF9oZWFkZXI8L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX2hlYWRlcl9jb2RlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYWRfaGVhZGVyX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gaHR0cDovL3d3dy53b290aGVtZXMuY29tL2Fkcy80Njh4NjBhLmpwZzwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX2hlYWRlcl91cmw8L3N0cm9uZz4gLSBodHRwOi8vd3d3Lndvb3RoZW1lcy5jb208L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hZF90b3A8L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX3RvcF9hZHNlbnNlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYWRfdG9wX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gaHR0cDovL3d3dy53b290aGVtZXMuY29tL2Fkcy80Njh4NjBhLmpwZzwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2FkX3RvcF91cmw8L3N0cm9uZz4gLSBodHRwOi8vd3d3Lndvb3RoZW1lcy5jb208L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19hbHRfc3R5bGVzaGVldDwvc3Ryb25nPiAtIGRlZmF1bHQuY3NzPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYXV0b19pbWc8L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2Jsb2dfY2F0PC9zdHJvbmc+IC0gNzwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2Jsb2dfbmF2aWdhdGlvbjwvc3Ryb25nPiAtIGZhbHNlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fYmxvZ19wZXJtYWxpbms8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19ibG9nX3N1Ym5hdmlnYXRpb248L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2J1dHRvbl9saW5rPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8xPC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMTA8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8xMF9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMTE8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8xMV9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMTI8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8xMl9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMTY8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8xNl9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIGh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzgtMy5KUEc8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzE3PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMTdfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzFfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzIxPC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjFfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzIyPC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjJfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzIzPC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjNfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzI0PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjRfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzI1PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjVfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzI2PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjZfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzI4PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjhfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzI5PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfMjlfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzM8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zMDwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzMwX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zMTwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzMxX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zMjwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzMyX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zMzwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzMzX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zNDwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzM0X2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zNjwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzM2X2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zNzwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzM3X2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zODwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzM4X2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zOTwvc3Ryb25nPiAtIGZhbHNlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF8zOV9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfM19pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfNDwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzQwPC9zdHJvbmc+IC0gZmFsc2U8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzQwX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF80MTwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzQxX2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gaHR0cDovL3ZhbW9zdGFuYWQuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvd29vX3VwbG9hZHMvMTAtbG9zdHRyaWJlcy1idXNoY3UuanBnPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF80Mjwvc3Ryb25nPiAtIGZhbHNlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF80Ml9pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIGh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzExLTExLmpwZzwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfNDM8L3N0cm9uZz4gLSBmYWxzZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfNDNfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzRfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzU8L3N0cm9uZz4gLSB0cnVlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF81X2ltYWdlPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY2F0X2JveF83PC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfN19pbWFnZTwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2NhdF9ib3hfODwvc3Ryb25nPiAtIHRydWU8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jYXRfYm94XzhfaW1hZ2U8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19jdXN0b21fY3NzPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fY3VzdG9tX2Zhdmljb248L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19mZWF0dXJlZF9wb3N0czwvc3Ryb25nPiAtIFNlbGVjdCBhIG51bWJlcjo8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19mZWVkYnVybmVyX3VybDwvc3Ryb25nPiAtIDwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX2dvb2dsZV9hbmFseXRpY3M8L3N0cm9uZz4gLSA8L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19sb2dvPC9zdHJvbmc+IC0gPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fbWFudWFsPC9zdHJvbmc+IC0gaHR0cDovL3d3dy53b290aGVtZXMuY29tL3N1cHBvcnQvdGhlbWUtZG9jdW1lbnRhdGlvbi9hcGVydHVyZS88L2xpPjxsaT48c3Ryb25nPndvb19uYXZfZXhjbHVkZTwvc3Ryb25nPiAtIDYzOTIsNDUwOCwyNzcsMTQ3LDE1NywzNDIsMzM3LDM3OSwxMzA2LDE3MDAsMTg4NiwxOTk2LDI5OTcsMzUxNywzNzk0LDQ0NTQsNDk2Myw2MjE3PC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fcmVzaXplPC9zdHJvbmc+IC0gdHJ1ZTwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX3Njcm9sbGVyX3Bvc3RzPC9zdHJvbmc+IC0gNjwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX3Nob3J0bmFtZTwvc3Ryb25nPiAtIHdvbzwvbGk+PGxpPjxzdHJvbmc+d29vX3RoZW1lbmFtZTwvc3Ryb25nPiAtIEFwZXJ0dXJlPC9saT48bGk+PHN0cm9uZz53b29fdXBsb2Fkczwvc3Ryb25nPiAtIGE6OTp7aTowO3M6NTQ6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzExLTExLmpwZyI7aToxO3M6Njk6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzEwLWxvc3R0cmliZXMtYnVzaGN1LmpwZyI7aToyO3M6NjA6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzktX2N1cnZ5cGljLnBuZyI7aTozO3M6NTI6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzgtMy5KUEciO2k6NDtzOjYxOiJodHRwOi8vdmFtb3N0YW5hZC5jb20vd3AtY29udGVudC93b29fdXBsb2Fkcy83LTEyNzExOTI0NzYuanBnIjtpOjU7czo2MToiaHR0cDovL3ZhbW9zdGFuYWQuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvd29vX3VwbG9hZHMvNi1zb3VuZHRyYWNrLnBuZyI7aTo2O3M6NTY6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzUtbXVzaWMuZ2lmIjtpOjc7czo2MToiaHR0cDovL3ZhbW9zdGFuYWQuY29tL3dwLWNvbnRlbnQvd29vX3VwbG9hZHMvNC0xMjcxMTkyNDc2LmpwZyI7aTo4O3M6NTk6Imh0dHA6Ly92YW1vc3RhbmFkLmNvbS93cC1jb250ZW50L3dvb191cGxvYWRzLzMtRFNDXzk0MjQuanBnIjt9PC9saT48L3VsPg==